Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Öğrencilerini ve Ailelerini Kucaklıyor

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ), Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremler sonrası afetten etkilenen öğrencilerini ve ailelerini Rize’de misafir ediyor.

22:36:25 | 2023-02-18
Depremden etkilenen şehirlerde yaşayan öğrenci ve ailelerinden oluşan 170 kişilik grup, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesine ait otobüslerle deprem bölgesinden alınarak, Rize'ye getirilip özel ve kamu misafirhanelerine yerleştirildi.

Depremzede aile ve çocuklara uzmanlar eşliğinde sağlık taraması, spor faaliyetleri, psikososyal destek ve etkinlikler veriliyor.

Ayrıca, toplanan ihtiyaç malzemeleri, üniversite içerisinde oluşturulan yardım toplama merkezinde gönüllü öğrenciler, akademisyen ve idari personeller tarafından kolilere yerleştirilip, tırlara yüklenerek deprem bölgelerine gönderildi.

RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, "Yaşanan deprem sonrası üniversite olarak yaptığımız değerlendirmede, üniversitemizde öğrenim gören yaklaşık 3 bin 500 öğrencimizin aileleriyle birlikte depremden etkilenen 10 ilde yaşadıkları tespit edildi. Öğrencilerle ilk gün kısa mesajlarla, hemen ardından tek tek iletişim kurularak kendilerinin ve yakınlarının depremden etkilenme durumları belirlendi ve ailelerimiz Rize'ye davet edildi. Gelen talepler doğrultusunda depremden etkilenen illerden 170 kişi üniversitemize ait otobüslerle Rize'ye getirildi. Özel ve kamu misafirhanelerine yerleştirilen öğrencilerimiz ve ailelerinin öncelikle beslenme ve hijyen gibi temel ihtiyaçları karşılandı, uzman doktorlar eşliğinde sağlık taramaları gerçekleştirildi. Üniversitemizin psikososyal destek ekibi üyeleri, aileleri ziyaret ederek travmanın etkileri konusunda değerlendirme yaparak destek sundu. Tıbbi desteğe ihtiyacı olan aile üyeleri üniversitemize ait Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilerek tedavileri gerçekleştirildi. Özellikle çocuk misafirlerimizin psikososyal açıdan desteklenmesi için oyun etkinlik alanı oluşturularak etkinlikler yapmaları sağlandı. Halkımızla birlikte el ele vererek elimizden gelen tüm desteği depremzede misafirlerimizle paylaşıyoruz." dedi.

Öğrenciler ve aileleri de, Rize'ye gelmekten dolayı mutlu olduklarını, Rize halkının kendilerine bu zor zamanda sunduğu desteğin yaşadıkları acıları bir nebze hafiflettiğini ifade ettiler.

 cerenatalay
ETİKET :  

Tümü