CHP’den 6 aday Rize Milletvekili olmak için başvuruda bulundu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’den 6 aday Rize Milletvekili olmak için başvuruda bulundu.

15:08:26 | 2023-03-23
14 Mayıs’ta yapılacak 28. Dönem Milletvekili seçimi dolayısıyla Rize’den Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili olmak isteyen 6 aday, aday adaylığı başvurusunda bulundu.

CHP’den Rize Milletvekili Aday Adaylığı başvurusunda bulunanlar şöyle: Saltuk Deniz, Kenan Bıyık, Nurdan Tavukçuoğlu Ardal, Fazilet Türüt, Hüsamettin Özdemiroğlu ve Turgut Yazıcı.

Aday adaylığı sürecin tamamlanmasıyla, kurmaylar liste çalışmasına son halini verecek.

CHP, kendi adayını çıkartacağı illeri kendisi belirleyecek. Ancak bazı illerde seçime ittifak halinde girilecek. Bu kapsamda hangi illerde aday gösterilip gösterilmeyeceği, 6’lı masanın milletvekili listeleri için oluşturduğu komisyonda ele alınacak. Masaya CHP’nin sunacağı listede hangi illerde ittifak lehine aday gösterilmeyeceğinin kararı CHP lideri Kılıçdaroğlu’nda olacak. Kılıçdaroğlu bu kapsamda 12 Mart’ta toplanan Parti Meclisi’nden listeler üzerinde tam yetkili olmak için yetki almıştı.

6’lı masanın komisyonu, kendi partileri içinde çalıştıkları adaylık listelerini masaya getirecek. Kurmaylar bunun üstünden en çok milletvekili çıkartacak şekilde listeleri nasıl oluşturabileceklerini değerlendirecek. Bu süreçte saha araştırmaları ve anketler de dikkate alınacak. Partilerin hepsi en az 41 ilde milletvekili adayı gösterecek. Kalan illerde ise, saha araştırmaları, ilin seçmen yapısı ve anketler ön planda olacak. Cumhur İttifakı’nın son seçimlerde yüzde 70’in üzerinde oy aldığı Yozgat, Bayburt gibi illerde Millet İttfakı içinde güçlü olan partinin lehine diğer partilerin çekileceği belirtiliyor. Ayrıca milletvekili sayısı 1 olan illerde de ortak listeyle seçime gireceği söyleniyor. Kurmaylar bu çalışmasını tamamladıktan sonra, ittifak halinde seçime girilecek illerdeki listelerde son karar masanın genel başkanlarında olacak.
ETİKET :  

Tümü