Ardeşen Belediyesi GES Proje Lansmanı ve İmza Töreni Gerçekleştirildi

10:31:23 | 2024-01-08
Rize'nin Ardeşen Belediyesi, Doğu Karadeniz Bölgesinin en büyük Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesinin lansman ve imza törenini gerçekleştirdi.

Ardeşen Belediyesi, Doğu Karadeniz Bölgesinin en büyük güneş enerjisi santrali (GES) projesini hayata geçirdi. Projenin lansman ve imza töreni, Ardeşen Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlendi. Törene, AK Parti Rize Milletvekili Av. Harun Mertoğlu, Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya, Aksa Solar Genel Müdürü Murat Kirazcı ve davetliler katıldı.

Törende konuşan Belediye Başkanı Avni Kahya, Doğu Karadeniz Bölgesinin en büyük Güneş Enerjisi Santrali (GES) olan projenin ilçe ve bölge için önemli bir yatırım olduğunu belirterek, “Bu proje, ilçemizin ve bölgemizin enerji ihtiyacının karşılanmasına ve çevre dostu bir enerji kaynağına kavuşmasına önemli katkı sağlayacak. Projenin ekonomik açıdan ilçemize önemli bir kazanç sağlayacağını düşünüyoruz. Çünkü bu projemiz sayesinde belediyemize elektrikten aylık 1,5 milyon TL tasarruf sağlamış olacağız. Ayrıca, bu projemizle birlikte ilçemize yeni bir istihdam alanı oluşturmuş olacağız. Projenin hayata geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.AK Parti Rize Milletvekili Av. Harun Mertoğlu projenin bölge ekonomisine katkı sağlayacağını belirterek, “Ardeşen Belediyesi'nin bu projeyi hayata geçirmesi, ilçemiz için çok önemli bir yatırım. Bu proje sayesinde, ilçemiz hem enerji ihtiyacını karşılayabilecek hem de önemli bir ekonomik kazanç elde edecek. Bu projenin ilçemize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Aksa Solar Genel Müdürü Murat Kirazcı ise projenin çevre dostu bir yatırım olduğunu belirterek, “Ardeşen Belediyesi ile gerçekleştirdiğimiz bu projeyle birlikte ilçemizin yenilenebilir enerji kaynaklarına olan katkısını artırmış olacağız. Projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Proje kapsamında, Ardeşen'in Fırtına Vadisi'nde 40 dönümlük bir alana 5200 adet güneş paneli kuruldu. 2.86 MW elektrik üretecek tesis sayesinde, Ardeşen Belediyesi'nin elektrik faturası aylık 1.5 milyon TL azalacak. Projenin bu ay içerisinde tamamlanarak şebekeye enerji vermeye başlaması planlanıyor.
ETİKET :  

Tümü