Kaçkar Dağlarında ‘Heliski’ Heyecanı Başladı

10:37:38 | 2024-01-08
Dünyadaki en pahalı, elit ve tehlikeli spor dalları arasında yer alan "heliski', bugün itibarıyla başladı.
 
 
Kaçkar Dağlarında yapılan 18 yıldır yapılan "Heliski" sporu bugün itibarıyla başladı. Dünyanın çeşitli ülkelerinden sporcular "heliski" heyecanını yaşamak için Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinin Ayder Yaylası'na çıkıyor. Sporcular helikopterle daha önceden belirlenmiş, hiç kayılmamış bölgelerin zirvelerine helikopterle bırakılıyor. Ardından kayakçılar parkur bitiminde yine helikopterle alınarak yeniden zirvelere bırakılıyor. Kaçkarlar, heliski için dünyada en çok tercih edilen 10 nokta arasında yer alıyor. 

"Amacımız Kaçkar Dağları'nı uluslararası bir kayak merkezi olarak açmak"

Kaçkar dağlarını uluslararası bir kayak merkezi haline getirmeyi amaçladıklarını belirten Ayder Heliski Havacılık ve Turizm Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Haşimoğlu, "Artvin'den, Rize'den, Trabzon'a kadar durmadan kayak yapabilme potansiyeline sahip. Yegâne amacımız Kaçkar Dağlarını uluslararası bir kayak merkezi olarak açmak ve günde 15 bin kişiyi burada kayak yaptırmak. Rize-Artvin Havalimanımızla beraber 35 dakikada otellere varıp kayak yapacaklar. Kayak turizmi yaz turizmine benzemiyor. Ekonomik anlamda geliri yüksektir" ifadelerini kullandı. 

Bölgede inşallah kısa zamanda kayak faaliyetleri olur"

Ayder yaylasında kayak faaliyetlerinin artmasını istediklerini söyleyen otel işletmecisi Zeynep Haşimoğlu, "Heliski açısından bakınca bizim için iyi oluyor. Şu an bölgede ve bizim otelimizde yüzde 80'ini heliski yolcuları kullanıyor. Bizim için iyi. Genel bir Ayder için düşündüğümüzde şu an Ayder'de güzel bir hava var. Otellerin doluluk oranı düşük. Bunun sebebi de kış sporu olmaması. İnsanlar burada kış sporlarını istiyorlar. Şu an havalimanından ötürü ulaşım kolayladı. Bölgede inşallah kısa zamanda kayak faaliyetleri olur" diye konuştu.

"Şu anda 2025 yılının koltukları satılıyor"

2025 yılının rezervasyonlarına başladıklarını ifade eden Heliski Operasyon Sorumlusu Celal Özkan, "Bu gibi organizasyonları zaten çok önceden rezervasyonla yapılması gerekiyor. O yüzden 2024 yılının rezervasyonunu geçen yıldan itibaren sezon bitmeden yüzde 70'ini doldurmuştuk. Bu yüzden bu yılı doldurmuştuk. 15 hafta boyunca uçacağız. 2025 yılını satmaya başladılar. Şu anda 2025 yılının koltukları satılıyor. Yoğunluk var. Genelde İsviçre ve Avrupa ülkelerinden buraya talep oluyor ama dünyanın her yerinden gelenler var. Her yıl standart önlemlerimiz var. Rehberlerimiz çok iyi. Onun dışında herkesin sırt çantası var. İçinde airbag var. Çığ durumunda etki hale getiriyorlar. Bir de herkesin montunun içinde vericiler var. Yukarıda da bir eğitim veriliyor. Kaza durumunda ne yapılması gerektiğine dair" şeklinde konuştu.

"Burası el değmemiş muhteşem bir yer"

Kaçkar dağlarının muhteşem bir alan olduğunu dile getiren Ahmet Berkman, "Burası el değmemiş muhteşem bir yer. O yüzden böyle bir yerde bunu yapabiliyor olmak gerçekten mükemmel. İnşallah bugünde kazasız belasız keyifli yolculuk bizi bekliyor. Dünyanın her yerinden buraya insanlar gelip gidiyor" dedi.

"Kaçkar dağlarını çok beğeniyorum"

Heliski sporunu gerçekleştirmek için gelen Patrick ise, "Kaçkar dağlarını çok beğeniyorum, çok seviyorum. Aynı zamanda Kaçkar dağlarından o denizin görünmesi de hoşumuza gidiyor. Keyifli anlar yaşıyoruz. Karın kalitesi çok iyi. Çocuğum burada kalacak. Eşimle beraber kaymaya gidiyorum" ifadelerini kullandı.

 
ETİKET :  

Tümü